Dr. Vassiliki Kati. Coordinator
Dr. Konstantina Zografou, agronomist/entomologist
Dr. Olga Tzortzakaki, biologist/entomologist
Το πρώτο εθελοντικό πρόγραμμα καταγραφής και βιοπαρακολούθησης των πεταλούδων της Ελλάδας ξεκίνησε! Αν αγαπάς τη φύση, θαυμάζεις τα «ιπτάμενα λουλούδια» και νοιάζεσαι για την προστασία τους, τότε… είσαι υποψήφιο μέλος του apollo! Πρόκειται για την πρώτη οργανωμένη προσπάθεια στην Ελλάδα συστηματικής καταγραφής των πεταλούδων από τους πολίτες. Ξεκίνησε το 2021 και συνεχίζεται…
Τρία είναι τα βασικά Απολλώνια αρχεία που θα χρησιμοποιήσουν οι εθελοντές μας και προτείνουμε να τα διαβάσεις πριν προχωρήσεις στην εγγραφή σου. Το παρόν κείμενο 01. Apollo_intro.pdf είναι μια εισαγωγή στο apollo, όπου παρουσιάζεται σύντομα το πρόγραμμα, και οι οδηγίες συμμετοχής. Προτείνουμε στη συνέχεια να διαβάσεις το 02. Apollo_guideline.pdf. Είναι ο οδηγός για την καταγραφή των πεταλούδων στο πεδίο και την καταχώρηση των καταγραφών σε βάση δεδομένων. Θα σου λυθούν απορίες για τις μεθόδους που χρησιμοποιούμε, τις καταγραφές στη φύση, τη φωτογράφιση και αναγνώριση των πεταλούδων, καθώς και τη συμπλήρωση της βάσης δεδομένων. Στο τέλος θα χρειαστείς το αρχείο 03. Βάση δεδομένων. xlsx. Είναι η πρότυπη βάση excel για την εισαγωγή παρατηρήσεων όπου έχουν ενσωματωθεί και οι οδηγίες συμπλήρωσής της. Θα τη χρειαστείς στο μέλλον. Για όσους εθελοντές μας θα κάνουν απλές καταγραφές (R-τυχαία) προτείνεται βέβαια να μη τη χρησιμοποιήσουν, αλλά να καταχωρούν καταγραφές στην πλατφόρμα του i-naturalist (διάβασε τον οδηγό 02.Αpollo_guideline).
Τα τρία βασικά αρχεία του προγράμματος είναι διαθέσιμα για να τα κατεβάσεις στο Google Drive Apollo_ info
Θα πρέπει υποχρεωτικά να εγγραφείς μέσω της φόρμας εγγραφής (BCL_apollo_register). Αφού εγγραφείς, μπορείς να γίνεις μέλος της ομάδας στο facebook και στο project apollo στο i–naturalist. Αν είσαι ήδη Απολλώνιος, συμπλήρωσε τη φόρμα BCL_apollo–update. Πιο αναλυτικά:
Κάθε χρόνο η συντονίστρια στέλνει αίτημα προς το Υπουργείο για ερευνητική άδεια για τους εθελοντές του apollo. Όταν ληφθεί η άδεια φτιάχνεται από μας το έγγραφο «Ερευνητική άδεια» και ενημερώνονται οι εθελοντές για να το συμπληρώσουν (όσα είναι με έντονη γραφή) και να τη στείλουν με e-mail στο apollo.monitoring@gmail.com.
Εσύ δεν χρειάζεται να υπογράψεις κάπου. Η αρχική φόρμα εγγραφής στο apollo (BCL_apollo_register) λειτουργεί ως υπεύθυνη δήλωση. Θα σου στείλουμε εμείς με e-mail: (α) Την επίσημη ερευνητική άδεια από το Υπουργείο για το παρόν έτος (pdf), (β) Την επίσημη βεβαίωση πως είσαι εθελοντής του apollo υπογεγραμμένη (pdf) (με βάση την “ερευνητική άδεια” που συμπλήρωσες). Όταν θα βγαίνεις στο πεδίο θα πρέπει να έχεις τα δύο παραπάνω έγγραφα μαζί σου μαζί με την ταυτότητά σου και να τηρείς τους όρους της ερευνητικής άδειας.
Η Άνοιξη ξεκινάει, οι πεταλούδες θα αρχίσουν να κάνουν τη ζωή μας πιο όμορφη. Ετοίμασε τη φωτογραφική σου μηχανή, διάβασε τις οδηγίες (02.Apollo_guideline) και ξεκίνα!
Ηλεκτρονικός οδηγός πεταλούδων: Αν το ζήτησες στη φόρμα εγγραφής σου, θα σου αποστείλουμε το διαδραστικό pdf: “Lafranchis T. 2004. Butterflies of Europe: Identifying Butterflies is Easy – New Field Guide & Key. Diatheo. Είναι ένας εξαιρετικός οδηγός με 310 σελίδες και 1600 φωτογραφίες σε ηλεκτρονική μορφή. Το Εργαστήριό μας είχε αγοράσει 40 ηλεκτρονικά αντίτυπα (BUTALL project), αλλά με την ευγενική υποστήριξη του DIATHEO και τις ευχές του Tristan για να ξεκινήσει κάτι μεγάλο και ωραίο στην Ελλάδα, έχουμε στη διάθεσή μας απεριόριστο αριθμό αντιτύπων αποκλειστικά για την ενίσχυση του προγράμματος apollo και τους εθελοντές του. Οπότε, θα παρακαλούσα θερμά το pdf που θα λάβεις να μη το διακινήσεις σε τρίτους για λόγους σεβασμού στα πνευματικά δικαιώματα του συγγραφέα, και να το αξιοποιήσεις στο πλαίσιο του apollo, όπως αναγράφεται και στο μνημόνιο συνεργασίας του Εργαστηρίου μας με το DIATHEO. Απόχες & Βιβλία: Το Εργαστήριό μας είχε αγοράσει απόχες και λάβαμε επιπλέον απόχες από το eBMS για να ενισχύσουμε τους Απολλώνιους εθελοντές μας που διενεργούν διαδρομές. Θα έχουμε υποστήριξη με λίγα βιβλία από το eBMS για να αποσταλούν επίσης στους εθελοντές μας που διενεργούν διαδρομές.